“Fotowoltaika – innowacja wszechświata – czym jest? jakie są jej koszty? czy warto w nią zaiwestować?”

“Czym jest fotowoltaika?”

Fotowoltaika to specjalność zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną. Minione lata udowodniły, że system ten sprawdza się genialnie, o czym świadczy duże zainteresowanie i instalowanie paneli fotowoltaicznych na naszych budynkach. Warto, więc zaznajomić się z tematem, ile kosztuje nowoczesna i sprawdzonafotowoltaika?.

“Ile kosztuje fotowoltaika?”

Jednym z pytań, jakie sobie zadajemy przed zdecydowaniem się na założenie fotowoltaiki w naszych domach to, jaki jest koszt założenia paneli na dachu. Oczywiście ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego, jakiej mocy wybierzemy instalację. Koszt instalacji fotowoltaicznej przeliczamy na 1 kWp (kilowat mocy zainstalowanej). Jeśli decydujemy się na najbardziej popularny wariant, czyli mikroinstalację o mocy do 10 kWp to koszt 1 kWp waha się w granicach od 4500 do 5500 zł. Wówczas cena zmienia się wraz z mocą, więc przykładowo 4 kWp będzie kosztowało około 20000 zł, a 8 kWp już około 40000 zł. Pomimo, że koszt wydaje się dość duży to założenie paneli fotowoltaicznych zwróci się w zaciszu domowym po około 5 – 10 latach. Na sam okres zwrotu oddziałują czynniki, takie jak: koszty montażu, parametry instalacji, otrzymane dofinansowanie lub dotacje, również wzrost rachunków za prąd. Na koszt fotowoltaiki składają się koszty inwestycyjne oraz te eksploatacyjne (użytkowe). Jeśli już zdecydujemy się na założenie paneli to warto pamiętać również o myciu paneli, a to obecnie koszt około 8 zł za metr kwadratowy instalacji. Oczywiście też zdarza się, że nasze panele potrzebują przeglądu, więc trzeba tutaj uwzględnić koszty w granicach 300 – 1000 zł.

“Co wpływa na koszt fotowoltaiki i co wliczamy w koszty instalacji fotowoltaicznej?”

Cena fotowoltaiki jest uzależniona od tego, jak duży jest rozmiar instalacji. Czym więcej prądu używamy w naszym domu, tym więc paneli fotowoltaicznych potrzebujemy na naszym budynku. W koszty naszej przydomowej elektrowni słonecznej wliczamy: zwrot podatku VAT, odpisy amortyzacyjne, podliczenie wydatków na leasing fotowoltaiki (jeśli na takiej zasadzie działaliśmy).

“Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę?”

Mimo, że cena instalacji fotowoltaicznej może wydawać się początkowo spora to również warto poznać jej zalety. Czynniki, które sprawiają, że warto zainwestować w fotowoltaikę to:

– przyjazność dla środowiska naturalnego;

– brak hałasu;

– brak generowanych zanieczyszczeń;

– uniezależnienie się od opłat za prąd, a ceny ciągle znacząco rosną;

– dodatkowy zysk przez sprzedaż nadwyżki energii do sieci zewnętrznej (mało się o tym mówi, a to bardzo korzystna informacja dla posiadaczy fotowoltaiki)